💅Nové odtienky Rocklac 5 ml teraz v predaji a zľava 15% na gumovej báze!

ALERGIE NA NECHTOVÚ KOZMETIKU

Upravené a krásne nechty chce mať každá z nás. Cítiť sa dobre, znamená vyzerať dobre. A preto, že ruky sú vizitkou každej ženy, úprava nechtov je základ. Čo ale robiť, keď po aplikácii gélu alebo gél laku kožtička sčervená, nechty začnú brnieť, prsty opúchať a začnú sa tvoriť pľuzgieriky?

Ak nepatríte do tejto skupiny, ste šťastné ženy. Je ale malé percento (zatiaľ) žien, ktoré tieto problémy trápia. Čím ďalej tým viac sa objavuje nežiadúca reakcia na nechtovú kozmetiku. Môže to byť spôsobené nekvalitnými výrobkami, ale pozor, aj kvalitné produkty môžu alergickú reakciu vyvolať. Môže to byť spôsobené veľa inými faktormi. Oslabená imunita, stres, choroba, pôsobenie liekov, zlá životospráva alebo čím viac horšie životné prostredie. To všetko môže vyvolať alergie alebo dať podnet k alergickým reakciám, ktoré ste doteraz nemala.

Čo je to alergia?

Alergia je prehnaná, neprimeraná reakcia imunitného systému organizmu na látky, s ktorými sa bežne stretávame v našom prostredí. Je spôsobená nesprávnou aktiváciou protilátok zo skupiny imunoglobulínu E (IgE) vplyvom daného alergénu. Spektrum prejavov alergických reakcií je veľmi široké, od banálnej nádchy až po anafylaktický šok, ktorý môže končiť aj smrťou.

Prečo alergia vzniká?

Alergia väčšinou nevznikne zo dňa na deň. Od prvých príznakov až do okamžiku, keď je stanovená diagnóza, často uplynie aj niekoľko rokov. Pri alergiách hrá zrejme významnú rolu genetická predispozícia. Pravdepodobnosť ochorenia alergií je zreteľne vyššia u detí, ktorých rodičia sú alergici. Vývoj našej civilizácie pravdepodobne rovnako prispieva podstatným dielom k narastajúcemu výskytu alergií v západných krajinách. V dôsledku stále "sterilnejšieho" životného prostredia v priemyselných krajinách je imunitný systém detí čím ďalej menej vystavovaný potrebným podnetom, a tak je menej "trénovaný". 

Alergická reakcia skorého typu

Alergická reakcia skorého typu čiže imunopatologická reakcia I. typu je najčastejšie sa vyskytujúcim typom alergie. Prehnaná reakcia imunitného systému sa dostaví prakticky ihneď po kontakte s alergénom – behom niekoľko sekúnd až minút. Prvý kontakt s látkou vyvolávajúcou alergiu prebieha bez príznakov. U alergickej reakcie skorého typu sa vytvárajú tzv. protilátky triedy IgE a rozbieha sa reťazová reakcia. Imunopatologickou reakciou I. typu môžu okrem iného vyvolať niektoré pele, lieky, srsť domácich zvierat, potraviny alebo hmyzie jedy. Behom tohto typu alergickej reakcie sa do krvného obehu uvoľňuje histamín – látka, ktorá vyvoláva typické prejavy alergie, napr. svrbenie, začervenanie kože alebo kožnú vyrážku, kýchanie, opuchy tkanív alebo tráviace problémy. V najhoršom prípade môže nastať anafylaktický šok, keď dochádza k tak výraznému poklesu krvného tlaku, že to postihnutého človeka ohrozuje na živote.

A práve alergie skorého typu sa vyskytujú aj v nechtovom svete. Väčšinou sa prvé príznaky dostavia ihneď po aplikácii alebo dokonca už behom aplikácie, čiže pri prvom kontakte s alergénom. Začína to brnením, svrbením, začervenaním. Môže sa ale stať, že sa príznaky alergie dostavia až za niekoľko hodín alebo dokonca dní. 

obrazek-text-7143-1200-max  e56d4df27ec74c725226898dd2671167

Tieto príznaky určite nie je dobré podceňovať a hrať si na hrdinku, ale naopak je potreba okamžite jednať. Poslúchajte a vnímajte svoje telo. Ak už pri aplikácii nie je niečo v poriadku, radšej materiál ihneď dajte dole. Ak sa reakcia dostaví neskôr, neváhajte a buď si materiál z nechtov odstráňte sama alebo ihneď navštívte salón a nechajte si to odstrániť šetrne a odborne. Určite nečakajte či to prejde. Môžete si spraviť veľké a nepríjemné problémy.

 e45852bba26dbf4c5df5a053b83e82f4 allergies-to-gel-polishes-causes_4 allergy-to-gel-lacquer_1

 

Čo robiť, keď už problém nastane?

Ako už sme radili, v prvom rade okamžite sa zbaviť materiálu, po ktorom reakcia nastala. Reakcia môže nastať po ktorejkoľvek zložke použitého materiálu. 

Potom nechať náš imunitný systém pracovať. Ak problémy pretrvávajú a reakcia neodznieva, tak bezodkladne navštíviť odborníka. Po dobu, keď máte na nechtoch alebo koži neštandardné faktory, v žiadnom prípade na nechty nič neaplikujte. Až po úplnom odznení príznakov môžete opatrne začať pátrať po tom, čo to spôsobilo a oblúkom sa tomu vyhýbať. 

 

HEMA čiže 2-hydroxyethyl methacrylate

O tejto chemickej zložke sa vie veľmi málo, ale práve ona je najväčší alergén v nechtovej kozmetike.

Gély a Gél laky všeobecne sa skladajú z akrylových monomérov a oligomérov, ktoré sa spájajú, keď sú umiestnené pod UV svetlom. Tento proces sa nazýva vytvrdzovanie. A jedným z najpoužívanejších monomérov je HEMA čiže 2-Hydroxyethylmethakrylát. Je tomu tak od prvopočiatku, keď gél laky zbadali svetlo sveta, lebo práve tento monomér pomáha zlepšovať priľnavosť a viskozitu gél lakov.

Bohužiaľ práve HEMA môže spôsobiť nežiadúce kožné reakcie, lebo patrí k veľkým alergénom. Pri styku s pokožkou sa alergickým jedincom môžu objaviť pľuzgiere, začervenanie kože, svrbenie, popraskanie a odlupovanie kože.

HEMA má veľmi malú veľkosť molekúl a dobre sa rozpúšťa vo vode. Vďaka tomu má schopnosť preniknúť hlboko do pokožky a napáchať malé, ale bohužiaľ aj veľké škody. Preto jedinci, ktorí majú sklony k alergiám (či už dedičné alebo získané), by mali veľmi rozmýšľať nad prípravkami, ktoré používajú.

stažený soubor_1

Používanie HEMA je v kozmetickom priemysle zakázaná vo výrobkoch, ktoré prichádzajú do styku s pokožkou. Je povolený iba v nechtovej kozmetike a od 1.10.2021 je Európskou úniou vydané nariadenie, že produkty s obsahom HEMA musia byť riadne označené a sú určené len pre profesionálne použitie.

HEMA avšak nemusí byť jediný alergén v prípravkoch na nechty. Preto aj prípravky, ktoré HEMA neobsahujú môžu alergickú reakciu vyvolať. Existujú aj produkty s veľmi nízkym obsahom HEMA, čo avšak neznamená, že nemusia spôsobiť reakciu a veľmi citliví jedinci môžu mať aj tak problém. 

 

Máte alergiu, ale chcete mať krásne a upravené nechty?

Dnes už to nie je nemožné. Svetoví výrobcovia nechtovej kozmetiky sú si dobre vedomí problému, ktorý spôsobuje vplyv chemikálií na ľudský organizmus a vyvíjajú nové a iné možnosti. Menej toxické, menej škodlivé, menej chemické. A prvé lastovičky už sú tu.

ENII NAILS ponúka gél lakovú radu úplne bez HEMA. Nová rada Ceramic za použitia Hard Base je vyrobená na úplne inom princípe vytvrdenia a nie je teda k polymerizácii potreba monomér HEMA. Čo z gél lakov Ceramic robí hotový poklad pre ženy, ktorým sa alergická reakcia objavila. Dokonca ani predĺženie nechtov nemusí byť tabu, čiže Poly gel Ceramic taktiež tento alergén neobsahuje. Naviac tento koncept neobsahuje 22 najtoxickejších látok. Čo viac svojím nechtom dať? Viac sa dočítate v samostatnom článku TU.

Je ale potreba, dávať si pozor aj na podporné tekutiny. Náš bestseller Superstick, čo je mimochodom super priľnávač, tak HEMA obsahuje. Ak ste v minulosti mala nejakú nepríjemnú skúsenosť s reakciou na nechtovú kozmetiku, tak je ideálny čas vyskúšať našu novú radu CERAMIC.

NO HEMA GEL LAK SYSTEM

Nail Prep + Hard Base Ceramic + Gel lac Ceramic + Dry top 

NO HEMA POLY GEL SYSTEM

Nail Prep + Hard Base Ceramic + Poly gel Ceramic + (Gel lac Ceramic) + Dry top

 

Pred nákupom však odporúčame konzultáciu, aby ste mala istotu.

 

Majte na pamäti, že krásne nechty sú predovšetkým zdravé nechty. 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz. (function (w,d,s,o,f,js,fjs) { w['ecm-widget']=o;w[o] = w[o] || function () { (w[o].q = w[o].q || []).push(arguments) }; js = d.createElement(s), fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; js.id = '3-b6fcc542fb021c84fdaff536dd0a74a1'; js.dataset.a = 'eniinailssk'; js.src = f; js.async = 1; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(window, document, 'script', 'ecmwidget', 'https://d70shl7vidtft.cloudfront.net/widget.js')); POP-UP SK ObsahNastavení POLE E-mail TYP POLE E-mail NADPIS PLACEHOLDER Zadajte Váš e-mail ODSAZENÍ SHORA A ZDOLA POVINNÉ POLE První krok Po odeslání (přihlášení nového kontaktu) Po odeslání (aktualizace existujícího kontaktu) Odoberajte novinky a získajte zľavu 6 € na prvý nákup Zadajte Váš e-mail Skryté pole Zľavu môžete využiť pri nákupe nad 20 €. Vložením e-mailu súhlasíte s podmienkami ochrany osobných údajov. Použít formulář Vložte tento kód do vaší stránky