PILNÍKY A BRUSKY

Pilovanie a brúsenie nechtov je bezpochyby jednou z najdôležitejších častí nechtovej modelácie. Tá vždy začína a končí pilníkovaním. Bez pilníka sa nezaobíde žiadna nehtařka, profesionálka ani amatérka. Pilník je nutnosťou pre správny tvar nechtu. A mal by byť základným vybavením každej ženy.

Nechtové dizajnérky by mohli rozprávať, koľko sa toho napilovaly. Množstvo odpilovaného materiálu, veľa energie a vynaloženej ľudskej sily. Najviac prácneho pilovanie je pri modeláži s akrylom, jedná sa o najtvrdší materiál v oblasti nechtovej kozmetiky. Nechtová modeláž s UV gélom je už mäkšie, ale pilovať sa stále musí. Na trh prichádzajú novšie a novšie výrobky, ktoré pilovanie uméňují a zjednodušujú, ale úplne bez pilníka to nepôjde asi nikdy. Je teda neoddeliteľnou súčasťou nechtové modelácie.

Pri častom, celodennom pilovanie nehtařky veľmi starostlivo vyberali pilníky, ktoré dobre pilujú a dlho vydrží. Skutočne dokonalého tvaru nechtov docielite len s kvalitnými pilníky. Preč je doba, kedy sme mali len drsný kovový pilník. Dnes je mnoho typov, z ktorých si vyberie majiteľka krehkých, pevných aj gélových nechtov.

Poďme sa teda pozrieť čo nám súčasný trh ponúka. Pilníky máme papierové, sklenené, kovové, bloky, leštičky a speciílní pilníky. Majú rôzne tvary, veľkosť, hrubosť a použitia.

 

PAPIEROVÉ PILNÍKY

Najobľúbenejšie a najpoužívanejšie. Vďaka veľkému výberu tvarov aj hrubosťou patrí právom prvá priečka práve papierovým pilníkom.

TVARY - rovný, zaoblený (banán), zúžený, polmesiac, diamant - dual edge (dvojitá hrana)

1757_pilnik-bily-80x80  1748_pilnik-sedy-banan-180-180 1754_pilnik-sedy-zuzeny-100-180  1751_pilnik-sedy-pulmesic-100-100  1766_pilnik-sedy-dual-edge-80-180

 

HRUBOSŤ - čím menšie číslo, tým hrubšie, naopak čím vyššie číslo tým je hrubosť jemnejšia. Pilníky sa dodávajú najčastejšie v hrúbkach 80, 100, 150, 180, 240 a 320

HRUBOSŤ 80 - používame na zbrúsenie alebo odstránenie materiálu gélových alebo akrylových nechtov, patrí medzi najhrubšie

HRUBOSŤ 100 - sa používa aj na zbrúsenie staré gélové či akrylové modelácie. A tiež na skrátenie dĺžky a vytvarovanie nechtu. Odstráni väčšie množstvo materiálu.

HRUBOSŤ 150 - je stredne hrubý pilník, ktorý je jemnejší ako dva predošlé. Je vhodný pre jemnejšie prebrúsenie a skrátenie dĺžky nechtov.

HRUBOSŤ 180 - patrí už medzi jemnejšia, teda je vhodný k úprave prírodných nechtov - k ich skrátenie. Tiež sa môže využiť pre zdrsnenie povrchu prírodného nechtu, ale tu musíme byť opatrní, aby sme necht neprobrousili.

HRUBOSŤ 240 a 320 - najjemnejšie, používajú sa pri úprave prírodných nechtov

Enii nails ponúka kvalitné pilníky, vyrobené z kvalitného japonského papiera sa zrnitou textúrou, nanášanou v troch vrstvách. Sú umývateľné, dajú sa teda dezinfikovať a znovu použiť. Majú dlhú životnosť, ale samozrejme záleží na čo a ako veľmi sa používajú. Vzhľadom k veľmi dostupnej cene a kvalite sú najpredávanejším tovarom. Všetky pilníky sú obojstranné a môžete si vybrať buď v jednotnej hrubosti napr. 100/100 alebo v dvojakej hrubosti napr. 100/180. Najobľúbenejšie je naša sada veľmi kvalitných pilníkov ZEBRA MIX - 100/100, 150/150 a 180/180.

1730_sada-pilniku-zebra-mix

 

SKLENENÉ PILNÍKY

Pilníky z brúseného skla sú vhodné na prírodné alebo veľmi krehké nechty. Nie sú vhodné na akrylové alebo gelové materiály, ale tvary nechtov nimi môžete doladiť. Ich veľkou výhodou, že sú takmer večné. Netupí sa, neopotřebávají sa, sú umývateľné a dajú sa dizinfikovat. Sú veľmi šetrné k prírodným nechtom. Pilujú efektívne a zároveň jemne. Jedinou nevýhodou je krehkosť. Ľahko sa rozbijú.

1838_skleneny-pilnik-s-drazkou--oboustranne-zdrsneny--tloustka-3mm--delka-135mm

 

KOVOVÉ alebo ZAFÍROVÉ PILNÍKY

Kovové alebo tzv. Zafírové pilníky boli svojho času jediným dostupným nástrojom, ktorým bolo možné si zapilovat nechty. U kovového pilníka je veľmi dôležité výber a kvalita. Zoženiete aj veľmi jemné varianty, ktoré môžu vyhovovať pevným nechtom. Nevýhodou je, že sa pomerne rýchlo otupí.

solingen-120-9-pilnik-na-nehty-safirovy-9cm-9318-1949210-1000x1000-fit

 

BLOKY, LEŠTIČKY A ŠPECIÁLNE PILNÍKY

Variáciou na pilník sú aj hranaté penové bloky s rôzne hrubými plochami. Nepoužívajú sa k obrusovaniu a tvarovanie okraje, ale pre zdokonalenie povrchu nechtu. Bloky patrí medzi základnú výbavu profesionálnych manikériek. Práve s nimi totiž lze dokonale začistiť a vyhladiť všetky nerovnosti.

V sortimente drogérií, ale predovšetkým obchodov pre profesionálne manikérky nájdeme aj ďalšie špeciálne pilníky. Môže to byť napríklad minerálne pilník, ktorý je vyrobený zo špeciálneho kameňa. Slúži na odstránenie kožičky alebo dolaďovanie drobných nedostatkov. Ako lekársky nástroj funguje pilník na zarastajúce nechty: ide o veľmi tenký, kovový nástroj, ktorým sa ľahko opilujeme aj boky a hrany nechtov.

1787_blok-zluty-180  1799_blok-oranzovy-100-180-240

 

 

BRÚSKY na nechty

Vývoj nechtovej kozmetiky ide ale s dobou a ručné práce je čiastočne nahradzovaná strojmi. V našom prípade ide o veľké pomocníkov. Profesionálne nehtařky si veľmi odľahčili od fyzickej námahy, bolenie rúk, paže a krčnej chrbtice. Taktiež skráti dobu práce, minimálne o polovicu.

Brúsok, rovnako ako pilníkov, je na trhu veľké množstvo a tak si povieme na čo sa pri výbere zamerať a čo k čomu slúži.

Brúska nie je pilník a jedná sa už o omnoho väčšiu investíciu, takže je dôležité sa poriadne informovať o možnostiach, aké nám trh dáva.

Absolútne zásadný význam majú najmä materiál a tvar jednotlivých fréz. Prevedenie podstatným spôsobom ovplyvňuje ich kvalitu a dlhovekosť. Každý tvar potom zodpovedá za inú úlohu tak, aby bola poskytnutá starostlivosť skutočne komplexná.

V dnešnej dobe sa ponuka materiálov, z ktorých sú frézy vykonané, zásadne rozšírila. V súčasnosti sa môžete stretnúť hneď s šesticou základných materiálov. Najdôležitejšie je, či budete udržiavať gélové, akrylové alebo prírodné nechty:

  • diamant a zafír
  • titan
  • karbid
  • papier
  • silikón
  • keramika

Diamant a zafír

Najtvrdší a najefektívnejší materiál. Využíva sa pre úpravu prírodných nechtov alebo UV gélu. Diamant je tiež perfektný pre úpravu nechtových kožtičiek a podbrúsenie nechtov. Mäkšie zafír potom nachádza uplatnenie v pedikúre.


Titan

Titan sa bezpochyby radí k najpevnejším kovom vôbec a to isté je možné očakávať aj o nástavcoch z tohto materiálu. Vyznačujú sa nižšou cenou a zvyčajne sú vhodné pre drobnejšie úpravy nechtov, prípadne pre UV gél a akryl.


Karbid

Majitelia salóne krásy sa rozhodne nezaobídu bez fréz vyrobených z karbidu. Tie sú zďaleka najodolnejšie a veľmi tvrdé, vďaka ktorému sa nemusíte báť ani ich sterilizácie teplom. Využiteľnosť týchto fréz je neobmedzená, rovnako ako životnosť pri správnom zaobchádzaní. Mohutnosť materiálu navyše obmedzuje akékoľvek prípadné vibrácie.


Papier

Pre brúsenie starého laku alebo akrylu poslúži najlepšie papierové brúsne kotúče. Ide o jednorazovú a nenákladnú záležitosť. Spravidla môžete využiť troch základných hrubosťou - jemné, stredné a hrubé.


Silikón

V troch hrúbkach je možné aj silikónové leštiace frézy. Tie sú určené najmä pre odstránenie kožtičky okolo nechtov, prípadných zrohovatených miest. Pri správnom použití sa navyše postarajú o dokonalý lesk.

Keramika

Biokompatibilita keramiky robí keramické frézky vhodnými pre osoby so silnou alergiou na kov. Sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov, čo zaručuje ich dlhú životnosť a odolnosť voči opotrebovaniu. Keramické frézky pri chode nespôsobujú vibrácie a nepríjemné pocity tepla. Veľmi ľahko sa čistí a odolávajú dezinfekčným prostriedkom.

 

TVAR

Podobne ako materál je dôležitý aj tvar jednotlivých fréz. V podstate sa jedná o 3 základné, pričom každý z nich je použiteľný na iný druh činnosti.

Podlhovastý - odstraňovač nechtovej kožičky

Kužeľovitý nástavec - pre odstránenie starých UV gélu a akrylu, pre podbrusovanie nechtu

Valcovitý nadstavec - pre rýchle odstránenie UV gélu a akrylu, vhodný pre citlivejšie jedinca

 

HRUBOSŤ

Nemenej dôležitá je aj hrubosť fréz. Rovnako ako u pilníkov. Hrubé nástavce sú vhodné pre odstránenie starej vrstvy gélu alebo akrylu, zatiaľ čo stredne hrubé výrobky pre detailnejšie úpravy. Najjemnejšie prístroje potom využijete pre odstránenie nechtovej kožičky a ošetrenie najcitlivejších miest.

NAPÁJANIE

Ďalšie rozhodný faktor u výbere brúsky je napájanie. Brúsky na batérie nemajú zďaleka taký výkon ako brúsky na elektriku. Na také to domáce obrúsenie stačí brúska na batérie, ale profesionálky musí určite voliť elektrickú.

CENA

A posledná rozhodný faktor hrá určite cena. Na trhu je obrovská škála brúsok od 8 € po 800 €. S narastajúcou cenou samozrejme stúpa aj kvalita prístroja. Pri výbere by sme sa mali zamerať na to čo vlastne hľadáme. Na domáce použitie budeme mať celkom iste nižšie nároky než na profesionálne. U brúsok v strednej cenovej relácii je rukoväť dostatočne odizolovaná a úplne pohlcuje vibrácie, môžeme si dokúpiť nožný pedál, máme možnosť použiť veľkú škálu fréz a otáčky sú okolo 20.000 / min.

Pri kúpe by sme sa mali dostatočne informovať o dostupnosti a cene náhradných dielov.

 

FRÉZKY

Používajú sa k obrúsenie gélový, akralových i prírodných nechtov. Využitie majú v manikúre aj pedikúre. Sú vhodné pre domáce aj profesionálne použitie. Ako sme si už hovorili, frézky majú rôzny tvar aj hrubosť.

Označenie hrubosti sa rozlišuje farebným prúžkom.

čierny prúžok - super hrubá
zelený prúžok - hrubá
modrý prúžok - stredne hrubá
fialový prúžok - jemne hrubá
červený prúžok - jemná
žltý prúžok - super jemná

Podľa tvaru frézky rozlišujeme jej použitie. Kužeľovitý alebo valcovitý tvar slúži k obrúsenie materiálu gélové alebo akrylové vrstvy. Podlhovastý alebo frézka v tvare kvapôčky alebo guličky slúži k obrúsenie nechtovej kožtičky. Spice tvar slúži na odstránenie prírodného nechtu zo spodu.

 

 Karbidová fréza, stredne hrubá, kužeľovitý tvar - na odstránenie samotného materiálu akrylu, gélu alebo polygelu

4001_karbidova-freza-na-prirodni-a-umele-nehty 

 

 Karbidová fréza, jemná, kužeľovitý tvar - na začistení odstráneného materiálu

3962_karbidova-freza-na-prirodni-a-umele-nehty

 

 Karbidová fréza, super jemná, podlhovastý tvar - na jemné obrúsenie povrchu celého nechtu

3989_karbidova-freza-na-prirodni-a-umele-nehty

 

 Karbidová fréza v tvare kvapôčky alebo guličky - slúži na odstránenie kožičky v okolí nechtu

4010_karbidova-freza-na-prirodni-a-umele-nehty

 

 Karbidová fréza na odstránenie prírodného nechtu, zospodu nechtu

4046_karbidova-freza-na-prirodni-a-umele-nehty

 

 Karbidová fréza na leštenie prírodného nechtu

3953_karbidova-freza-na-prirodni-a-umele-nehty

 

 Nosič brúsnych valčekov + brúsne valčeky (na jedno použitie, rôzna hrubosť)

6820-1_nosic-brusnych-valecku  6004_4025-brusne-valecky-80-80-10-ks

 

 Karbidové frézky valcového tvaru - valcovitý tvar sa používa k rýchlejšiemu odstranenie materiálu, je vhodný pre citlivých jedincov.

4034_karbidova-freza-na-prirodni-a-umele-nehty  6361_ei-19-198452

 

 Keramická brúska, kužeľovitého tvaru, stredne hrubá - Univerzálne použitie, vhodná na rôzne procedúry pri odstraňovaní gélové či akrylové vrstvy. Vďaka svojmu unikátnemu keramickému tvaru umožňuje jemné a presné brúsenie bez veľkej námahy.

3923-1_keramicka-freza-cross-cut---stredni

 

 

 Naša ENII ponúka niekoľko typov brúsok, kde sa kvalita snúbi s rozumnou cenou.

2303_bruska-jd-400   2306_bruska-jd-500   2309_bruska-marathon-5000

 

 Brúska je určite veľký pomocník, skráti dobu práce a vy tým môžete uspokojiť viac zákazníček.

 

 

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Šablona Rubin | Design Tomáš Hlad.