💅Letná 20% zľava na všetko nezľavnené! Zadajte kód: SUMMER20 Akcia platí do 20.6.!

FAREBNÁ TYPOLÓGIA

Každá z nás disponuje určitými charakteristickými črtami a poznávacím znamením. Máme rôznu farbu vlasov, farbu očí a tón pleti. Ak si naše prednosti a odlišnosti budeme uvedomovať, budeme poznať aký sme typ. Potom správnou voľbou líčenia, farebnou škálou oblečenia a doplnkov dosiahneme tej správnej harmónie, ktorá podčiarkne našu prirodzenú krásu. K tomu, aby sme poznali aký sme typ a ako sa vyvarovať chybám a zlému dojmu nám poslúži tzv. Farebná typológia.

Existujú farby, ktoré dajú vyniknúť vašej osobnosti, alebo ju naopak úplne potlačia.

Postačí jednoduchý test: Ak vás na jedincovi upúta jeho oblečenie a nie jeho tvár, došlo v tomto prípade k potlačeniu osobnosti. U správne použitých farieb si naopak zapamätáte, že jedinec mal výrazné oči, husté vlasy a pôsobil veľmi príjemne.

Najprv trochu teórie

Keď sa na niečo pozriete, ako prvé vaše podvedomie zaznamená farby. A už len samotný farebný vnem stačí na to, aby ste si na to, čo vidíte, urobili názor - páči / nepáči, budem tomu venovať pozornosť / budem to ignorovať, a tak vôbec. Preto si myslím, že by každá cesta za vlastným štýlom mala začať farbami. Vďaka farebnej typológii zistíte, ako pre vás tie ktoré farby fungujú, naučíte sa, ako s farbami pracovať a ako ich kombinovať.

Všetky farby, ktoré sú vedľa alebo blízko seba, sa vzájomne ovplyvňujú. (Najmenej neutrálna šedá, preto je vhodná ako pozadie.) Rovnaká farba môže na rôznom pozadí vyzerať zakaždým inak. A práve preto aj vy môžete v jednom tričku , alebo košeli vyzerať úplne skvele a sotva sa prezliecť, už vám chcú volať záchranku. Niektoré farby s vami jednoducho ladia a iné zas až tak veľmi nie.

Typológia ale nie je len o tom, nájsť tie najlepšie farby, dôležité je tiež naučiť sa s nimi pracovať. Vedieť, koľko ktorej farby použiť a ako ich vzájomne skombinovať, aby sme dosiahli vytúžený výsledok.

Farba sa dá popísať rôznymi spôsobmi, typológia Sci \ ART ju opisuje, rovnako ako niektoré grafické programy, troma veličinami - tónom, sýtosťou a svetlosťou. Pre výsledný dojem nie sú dôležité len samotné farby, ale aj to, koľko ktorej z nich použijete a aký bude celkový farebný kontrast.

FAREBNÝ ODTIEŇ

colors-01

Odtieň farby je určený vlnovou dĺžkou dominantného svetla, ktoré je vo farbe zastúpené. Pre naše účely určujeme odtieň slovným popisom, ako napríklad červená, zelená, ďalší si doplňte ľubovoľne a potom je pre nás ešte dôležité rozlíšiť, či je daný odtieň studený - je v ňom zastúpenej viac modrej alebo zelenej farby alebo naopak teplý - obsahuje viac červenej alebo žltej farby.

SÝTOSŤ

colors-02

Sýtosť, čistota alebo sila farby je určená tým, koľko daná farba obsahuje základného pigmentu. Čím viac ho je, tým je farba čistejšia (intenzívnejšia, žiarivejšia) a naopak, čím je ho menej, tým je tlmenejšia (jemnejšia).

SVETLOSŤ

colors-03

Svetlosť, alebo tiež jas, určuje množstvo svetla, ktoré daná farba odrazí. Tmavé farby väčšiu časť svetla pohltia a premenia na teplo, svetlé farby naopak svetlo odrážajú. (Áno, tmavé oblečenie do zimy a svetlé v lete má svoju logiku.)

KONTRAST

colors-05

Farebný kontrast je výsledkom vzájomného pôsobenia dvoch a viac farieb. Vyšší kontrast predstavuje väčšiu energiu, naopak nižší kontrast pôsobí pokojnejšie a viac vyrovnanejšie. Niektoré farebné typy sú už od podstaty kontrastnejšie ako iné, ale v rámci všetkých typov sa dá s kontrastom veľmi dobre pracovať.

 

PSYCHOLÓGIA FARIEB

Povieme si niečo o farbách, čo o nás prezrádzajú, ako ich vnímame a ako ich na nás vnímajú druhí. Farba môže ovplyvniť našu náladu, dobiť energiu alebo naopak našu náladu a pocity skôr zhoršiť.

Biela - Biela farba značí čistotu, harmóniu a sviežosť

bílá Biela farba pristane prakticky každej žene, preto ju každá z nás zaradila do svojho šatníka. Slúži skvele ako doplnok alebo ako kontrast k inej farbe. Biela má veľa odtieňov a kto sa bojí čisto žiarivej môže siahnuť napríklad po smotanovej alebo slonovej kosti. Je ideálny do horúcich letných dní pre jej schopnosť odrážať svetlo. Dá sa kombinovať so všetkými farbami.

Modrá - Modrá je farba logiky, mora a prebúdzajúca našu myseľ

modrá Modrá farba vyjadruje dôveru, mier a pohodu. Cítime sa v nej bezpečne. Je jednou z najpredávanejších farieb ako u žien, tak u mužov. Modrá je tiež spojená s rukou zákona, s autoritou. Stredné odtiene modrej skvele doplní šatníky po celý rok. Pastelové odtiene sú vhodné pre slávnostnejšie chvíle a pre podporenie ženskosti.

Ružová - Ružová je farba ženskosti, empatie a nežnosti.

růžová Každá žena by mala mať v šatníku jeden kúsok v tejto farbe. Či už v podobe doplnku, alebo spodnej bielizne. Ružová farba môže spôsobiť autoritatívne, keď ju dáte napríklad pod tmavý kostým. Nie každá sa môže cítiť dobre v pudrovej alebo tmavej verzii tejto farby, našťastie ale existuje v mnohých tónoch, napríklad lososová alebo marhuľová. Určite nie je vhodná ako celooutfitová farba. Lichotí našej pleti.  

Fialová - Fialová farba je farba citlivosti a kreativity

fiaalová Skupina fialových odtieňov je od levanduľovej až po slivkovo fialovú. Fialová nie je farbou, ktorá by na ľudí pôsobila komfortne. Je to ale aj farba duchovna a meditácie. Svetlejšie odtiene ako lalia alebo jemná fialková podporujú relaxáciu. Skúste ju zaradiť do svojho šatníka aspoň v podobe doplnku a budete milo prekvapení.

Červená - Červená je farba energie, je základná farba spektra.

červená Červená je farba lásky, ale tiež hnevu. Paleta odtieňov je obrovská, od malinovej, cez paradajkovú až po bordovú. Dôležitý je tu podtón. Teplý žltkastý a studený namodralý. Je to farba, ktorá prináša rozruch, stimuluje zmysly. Ak Vám chýba zahaľte sa do červenej. Skvele funguje kombinácia rúžu, laku na nechty doplnené oblečením sukne.

Zelená - Zelená je farba prírody. Farba pokoja a útechy

zelená Zelená farba dodá vášmu šatníku o niečo iný rozmer. Má veľa odtieňov a je vhodná na akýkoľvek kúsok oblečenia. V prípade tejto farby sa treba zamerať na podtón a nosiť teplé odtiene ako je machová alebo farba jabĺčka či naopak nosiť studené ako je morská zelená alebo farba jedľa.

Čierna - Čierna dokáže vytvoriť atmosféru autority, ale aj elegancia

černá Obliekať sa do čiernej je jednoduché, bezpečné, ale bez fantázie. Je ideálne ju vždy oživiť nejakou farbou. Čiernou nikdy nič nepokazíte, ale nič sa nemá preháňať. Ide kombinovať s každou farbou.

Hnedá - Hnedá je výborná farba pre chvíle odpočinku.

hnědá Hnedá má veľa podôb. Čokoládovú, kávovú, mahagónovú ale aj zlatú. Pôsobí priateľsky, ale aj seriózne. Je to vynikajúca alternatíva pre teplé typy. Hnedá však sama o sebe je celkom nudná je teda vhodné ju kombinovať.

Béžová - Béžová farba výborne nahradí čiernu a hnedú v lete.

béžová Všetky tóny béžovej pôsobia upokojujúco a priateľsky. Sú vhodné pre všetkých, ktorí pracujú s ľudmi. 

 

Žltá - Žltá je symbolom múdrosti a vysokej inteligencie

žlutá Je najjasnejšou teplou farbou s povzbudzujúcim a rozveselujúcim účinkom. Podporuje myslenie, povzbudzuje nervy a oživuje pamäť. Napomáha uvoľneniu, slobodnému vývoju a komunikácii pri nadväzovaní kontaktov.

 

FARBA JE VEDA

Farba je z fyzikálneho hľadiska určená vlnovou dĺžkou svetla vyžarovaného svetelným zdrojom alebo odrazeného od povrchu telesa. Ľudské oko je schopné zachytiť vlnenie v rozmedzí zhruba 380 až 750 nm - jedná sa o takzvanú viditeľnú časť spektra - pričom ľudské oko sa najmenej namáha pri sledovaní žiarenia vlnovej dĺžky 555 nm, ktoré zodpovedá zelenej farbe. Preto si oči najlepšie oddýchnu v prírode.

 

Farebná typológia - vedecky poňatá móda - sa delí na 4 základné typy.

Rozdelenie vychádza z prírody a určuje sa podľa ročných období JARNÁ - LETNÁ - JESENNÁ - ZIMNÁ. Rozdelenie farieb do štyroch ročných období nesúvisí s tým, aké je aktuálne počasie ,ale aké je farebné ladenie prírody v tom danom období. Aký farebný obraz príroda vytvára! Okrem týchto štyroch základných typov, existujú ešte tri podkategórie každého z nich. Hlavným úskalím týchto štyroch typov bol predpoklad, že u každého sa dá jednoznačne určiť, či sú pre neho lepšie teplé alebo studené farby. Bohužiaľ ale aj tu funguje matematická pravdepodobnosť a väčšina ľudí (zhruba 2/3) je, čo sa týka teploty farieb, niekde medzi týmito dvoma krajnými hodnotami. Takže štyri typy naozaj nestačia. Preto pribudlo ešte ďalších osem tónovo neutrálnych typov, pre ktoré je dôležitejšia iná charakteristika ako teplota farby - sýtosť alebo jas.

Rozpoznanie a pochopenie, ku ktorému farebnému typu vlastne patríme, uľahčí voľbu farebného ladenia šatníku aj líčenia. Na určenie typu slúži práve tzv. Farebná typológia.

Zisťovanie farebného typu je najvhodnejšie za svetla - denným svetlom. Pozadie by malo byť sivé, pretože šedá najmenej ovplyvňuje ostatné farby. Vlasy by mali byť stiahnuté, aby príliš neskresľovali celkový dojem, pleť čistá, nenalíčená. Na určenie farebného typu sa používa tzv. Šatková metóda. Dobre však môžu poslúžiť aj papiere väčšej veľkosti vo farbách teplej - do žlta, žlto-lososová a svetlo ružová až modrasto ružová, ktoré priložíme k pleti a hodnotíme efekt, akým sa zmení pôsobenie celkového výrazu .

Jarnému a jesennému typu pristanú farby teplé, teda žltkastá, žltkasto lososová, vedľa ktorých sa pleť a výraz rozžiari, pôsobí zdravo a sviežo. Naopak vedľa modro ružovej pôsobí pleť a celkový výraz unavene, zvädnuto, nevýrazne.

Pleť letného a zimného typu pôsobí vedľa namodralých farieb prirodzene a jasne, studené odtiene však zvýrazní unavenosť pleti, zdôrazní kruhy pod očami a pod.

SLOVENSKY

JARNÝ TYP

Žena jarného typu má svetlú pleť, ktorá má vždy žltkastý alebo zlatistý základný tón. Ak jarný typ nosí tie správne teplé farby, dostane pleť broskyňovo ružové, alebo zlato-béžové zafarbenie alebo farbu svetlej slonoviny. Niektoré ženy sa môžu pýšiť priesvitnou, čistou broskyňovou pleťou, iné majú veselé zlatisté pehy. Často majú tiež ružové líca. Vlasy jarného typu bývajú zlatisto plavé, plavé ako ľan, medové, červenkasto plavé alebo zlatohnedé, často s medeným nádychom. Oči sú svetlé: zelené, modré, tyrkysové, jantárové, zlatohnedé, často so zlatými fliačikmi na dúhovke. Niektoré ženy majú oči svetlé a číre ako sklo.

K teplému zlatému tónu pleti sa dobre hodia svetlé jemné farby jari rovnako ako všetky farby so zlatistým základom: slonová kosť, medová, jemná svetlá zeleň, marhuľová, broskyňová, fialkovo modrá, ale aj sýta koralová červeň alebo nevädzovo modrá. Čiernej a bielej by sa žena jarného typu mala vyhýbať, rovnako ako všetkých studených farieb, v ktorých pôsobia bledo a unavene.

zářivé jaro SKk  pravé jaroSK  světlé jaroSK

LETNÝ TYP

Farby leta sú chladné, mäkké, akoby pudrové, stlmené. A tak sú k letnému typu priraďované ženy, ktorých pleť má jemne namodralý, chladný podtón. Pleť ženy letného typu je väčšinou veľmi svetlá, ružovo-béžová alebo žltkasto béžová, na lícach jemne ružová, prípadne pokropená pehami. Tento typ sa ľahko opaľuje a pleť potom získa orieškovo hnedé sfarbenie. Nenalíčená však "letným typom" žien pôsobí väčšinou bezfarebne.
Vlasy letného typu žien sú popolavo plavé. V detstve často bývajú takmer biele a až neskôr stmavnú a dostanú popolavú farbu, či už svetlejšie, alebo tmavšie. Na slnku vlasy opäť výrazne blednú. Niektoré ženy tohto typu
mávajú vlasy stredne až tmavo hnedé, dokonca aj s ryšavým podtónom.
Oči bývajú prevažne modré až šedomodré, zelené až šedozelené, často so šedým prstencom okolo zreničky. Dúhovka je skôr zakalená než číra a priesvitná ako u jarného typu. Bývajú na nej hnedé alebo biele bodky, predovšetkým u sivých, šedohnedých a orieškovo hnedých očí.

Žene letného typu pasujú všetky chladné, pudrové farby s modrým nádychom: modrastá ružová, chladná nebeská modrá, vínovo červená, modrozelená, pastelová zeleň alebo biela farba prírodnej vlny. "Letná" žena by si mala odriecť čisto bielu, čiernu a žlto hnedé tóny. Môže pokojne nosiť sýte farby, avšak mala by dbať na to, aby boli starostlivo zladené.

světlé létoSK  pravé létoSK  jemné létoSK

JESENÝ TYP

Jeseň je čas teplých, zemitých tónov. Medzi všetkými farbami prevládajú jasné, intenzívne žlté a červené tóny. Zlatisté zemité tóny sú určujúce aj pre typ, ktorý nesie označenie jesenný. Studené farby a kontrasty tomuto typu nesvedčia; vyzerá v nich bledo a unavene. Pleť ženy jesenného typu je teplá so svetlým, zlatistým podtónom. Jej sfarbenie siaha od farby svetlej alebo ružovej slonoviny cez zlato-béžovú k bronzovej, často postriekané zlatohnedými alebo ryšavými pehami. Na rozdiel od žien jarného typu nemávajú "jesenné" ženy ružové líca. Sú skôr bledé a potrebujú výraznejší rúž, ktorý tvár oživí. Opaľujú sa pomaly a ľahko dostanú úpal. Jesenný typ má väčšinou hrdzavé alebo prinajmenšom hrdzavo sa lesknúce vlasy. Zastúpené sú všetky odtiene od gaštanovej cez medenú až po mrkvovú červenú. Do jesennej palety odtieňov vlasov patrí aj tmavá zlatisto plavá alebo tmavohnedá. Rovnako ako vlasy majú väčšinou aj oči teplú farbu. Môžu byť zlatohnedé, tmavohnedé, orieškovo hnedé alebo jantárové. U žien tohto typu sa vyskytujú aj zelené oči číre ako sklo, ďalej oči bledomodré, tyrkysové, modré alebo olivovo zelené "mačacie" oči.

Ženu jesenného typu dávajú do toho najlepšieho svetla všetky zemité a zlaté tóny. Mala by dať prednosť smotanovo bielej pred snehobielou. Teplá marhuľová alebo oranžovo červená dajú plne vyniknúť jej broskyňovej pleti. Ďalšími vhodnými farbami sú pre ňu lesná zelená, petrolejová, hrdzavá alebo kukuričná žlť. Vyvarovať by sa naopak mala farieb s modrým nádychom, studené svetlo ružovej a všetkých krikľavých tónov.

jemný podzimSK  pravý podzimSK  tmavý podzimsk

ZIMNÝ TYP

Klasická "zimná" žena je Snehulienka: pleť biela ako sneh, pery červené ako krv a vlasy čierne ako ebenové drevo. Pleť zimného typu má vždy modrastý podtón. Tvár preto pôsobí trochu ako z porcelánu, je chladná a skôr bledá. Inak farba pleti kolíše medzi jasne bielou, bledo žltkastou a svetlo olivovou. Tváre sú akoby priesvitné, bez ružového nádychu, niekedy sa objavujú šedohnedé pehy. Zimný typ sa nikdy poriadne neopáli. Slniečko koži dodá maximálne ľahké tónovanie. Ženy zimného typu majú väčšinou tmavé vlasy, to znamená čierne, čiernohnedé s červeným podtónom, tmavohnedé s popolavým nádychom. Typické pre tento typ je, že čoskoro šedivejú. Vlasy potom majú krásnu striebornú alebo bielu farbu. Tento typ má  jasnomodré, tmavozelené, čiernohnedé, orieškovo hnedé alebo sivé. Typický je šedý prstenec okolo dúhovky.

Farbami zimy sú preto chladné, jasné tóny, ako ľadovo modrá, ľadovo ružová, striebristo šedá. Iba zimné typy si môžu dovoliť nosiť čiernu a snehobielu, rovnako "čisté" farby, ako je sýta modrá, jasná červeň, jedľová zeleň, citrónová žltá. K tomuto typu pleti idú tiež kontrasty: čierna / červená, biela / svetlo ružová, modrá / tmavoružová, smaragdovo zelená / rubínovo červená. Do zimnej palety nepatria oranžová a modré tóny so žltým nádychom.

tmavá zimask  pravá zimask  zářivá zimask

Zdá sa vám to príliš zložité?

Tak si to trošku zjednodušíme ...

My ľudia sme boli prírodou vytvorení k určitému farebnému obrazu. K dokonalému obrazu! Všetko na nás ladí - farba vlasov, farba kože po celom tele, farba pier, očí, nechtov .. Sme rovnako dokonalí ako každý iný prírodný druh. Rovnako dokonalí ako úžasná čiernobiela zebra, ohnivo hrdzavá líška, noblesne zlatistý páv, či ako pôvabné kvety, ako žltohnedá slnečnica, iskrivo modrej nevädze, zamatovo purpurovej ruže ...
Problém nastáva až v okamihu, keď do tejto dokonalej súhry, do zladeného obrazu nášho tela, začneme miešať farby podľa vlastného uváženia a vkusu, podľa dobre mienených rád kamarátok či módnej poradne v časopise a to tým, že sa začneme líčiť, farbiť si vlasy a obliekať sa.

PAMÄTAJTE!

Vaša najlepšia podoba je tá, ktorú vám dala príroda! Ste rovnako dokonalá ako práve tá zebra, ako slnečnica, ruža. Prefarbovať sa a nerešpektovať farby, ktoré mi boli dané do vienka, je nerovný a márny boj proti prírode. Našim jediným cieľom by malo byť len to - s rešpektom a pokorou hľadať práve tých pár farieb, ktoré by nám dala príroda, keby sme sa bývali narodili oblečení! A to je celé tajomstvo.

Stačí si rozdeliť farby na teplé a studené. Jar a jeseň sú farby teplé. Leto a zima sú studené. Pochopenie farieb prichádza skrz vnímania a cit, nie skrz vzorkovníky, definície a kategórie! Typológia by nás mala nasmerovať, ale nie obmedzovať. Typológia by mala pomáhať a nie zaškatuľkovať. Naša osobnosť je nadradená všetkým pravidlám. Po svete totiž nebehajú škatuľky, po zemi behajú miliardy originálov.

 

Buďte sami sebou
Keď chcete vyzerať úplne najlepšie, musíte sa hlavne dobre cítiť.

Ak ste sa dočítali, milé dámy, až sem, tak možno už máte predstavu o tom, aký ste typ a tým pádom aké farby sú vám súdené a akých sa naopak vyvarovať. V ďalšom článku sa dočítate, ako jednotlivé farby používať a ako ich kombinovať tiež v našom krásnom odbore - nechtovej kozmetike.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz. (function (w,d,s,o,f,js,fjs) { w['ecm-widget']=o;w[o] = w[o] || function () { (w[o].q = w[o].q || []).push(arguments) }; js = d.createElement(s), fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; js.id = '3-b6fcc542fb021c84fdaff536dd0a74a1'; js.dataset.a = 'eniinailssk'; js.src = f; js.async = 1; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(window, document, 'script', 'ecmwidget', 'https://d70shl7vidtft.cloudfront.net/widget.js')); POP-UP SK ObsahNastavení POLE E-mail TYP POLE E-mail NADPIS PLACEHOLDER Zadajte Váš e-mail ODSAZENÍ SHORA A ZDOLA POVINNÉ POLE První krok Po odeslání (přihlášení nového kontaktu) Po odeslání (aktualizace existujícího kontaktu) Odoberajte novinky a získajte zľavu 6 € na prvý nákup Zadajte Váš e-mail Skryté pole Zľavu môžete využiť pri nákupe nad 20 €. Vložením e-mailu súhlasíte s podmienkami ochrany osobných údajov. Použít formulář Vložte tento kód do vaší stránky