FARBA ROKA 2021

Každý rok sa schádzajú odborníci z rôznych odvetví, aby si položili pár filozofických otázok. Čo najviac ovplyvní budúci rok, po čom budú ľudia túžiť a môžeme tieto veci vyjadriť farbou? Výsledkom ich práce je voľba farby roka.

Za jednu z najväčších autorít platí Pantone Color Institute, ktorá svoje farby volí už dvadsať rokov. Pred vyhlásením jej odborníci starostlivo analyzujú súčasné trendy, svetovú situáciu a spoločenské dianie, aby správne vybrali odtieň, ktorý pozitívne ovplyvní maliarstva, dizajn, módu, umenie a životný štýl.

Inštitút Pantone každoročne vyhlasuje farbu roka, teda jeden odtieň, ktorý má symbolizovať nadchádzajúcich 365 dní spoločensky a kultúrne. Pre rok 2021 vybral prekvapivo farby dve a to základná šedá (Ultimate Grey) a jasná žltá (Illuminating).

      1989_fullsizeoutput-36a2(2)    žlutá   1989_fullsizeoutput-36a2(2)  žlutá

Šedá a jasne žltá, dve nezávislé farby, ktoré zdôrazňujú, ako sa rôzne prvky spájajú, aby sa navzájom podporovali, najlepšie vyjadrujú náladu pre rok 2021. Praktické a pevné, ale zároveň hrejivé a optimistické, spojenie šedej a žltej je silné a pozitívne. Je to príbeh farieb, ktorý zapuzdruje hlbšie pocity ohľaduplnosti s prísľubom niečoho slnečného a priateľského.

Kombinácia šedej a žltej je posolstvom šťastia podporovaným odvahou, je ambiciózny a dáva nám nádej. Musíme cítiť, že všetko bude jasnejšie - to je pre ľudského ducha zásadné.

Keď ľudia hľadajú spôsoby, ako sa posilniť energiou, jasnosťou a nádejou na prekonanie pretrvávajúcej neistoty, uspokojivé a povzbudivé odtiene uspokoja našu snahu o vitalitu. lluminating je jasná a veselá žltá iskriaca živosť, hrejivý žltý odtieň naplnený solárnou energiou. Ultimate Grey je symbolom pevných a spoľahlivých prvkov, ktoré sú večné a poskytujú pevný základ. Farby okruhliakov na pláži a prírodných prvkov, ktorých zvetraný vzhľad podčiarkuje schopnosť obstáť v skúške času, Ultimate Grey ticho zaisťuje a podporuje pocity vyrovnanosti, vytrvalosti a odolnosti.

šedá farba

Farba dokonalej neutrálnosti, opatrnosti a ochoty ku kompromisom. Šedá je často vnímaná ako nudná farba, typická farba tieňov, vzniknutá zmesou svetla a temnoty je symbolom nevedomia či podvedomého konania. Je to farba potlačovania, obmedzovania, neistoty a strachu zo života. Priťahuje opatrných a málo sebaistých ľudí. Pretože znižuje sýtosť okolitých farieb, je nazývaná "upírom farieb".

Šedá je symbolom strachu a neistoty, opatrnosti, kompromisu a vnútorných prekážok. Môže oslabovať sebavedomie, odvahu, priebojnosť. Príliš šedá môže mať vplyv na emócie, berie nám energiu a guráž. Hovorí sa, že je farbou "neviditeľnosti". A práve vzhľadom k svojej "neviditeľnosti" pomáha zachovať tajomstvo. Svetlo šedá symbolizuje múdrosť. V psychológii sa jej pripisujú vlastnosti ako neutralita, sila, statočnosť alebo vytrvalosť.

Ale vďaka tomu, že nepatrí do základného farebného spektra, je považovaná za veľmi univerzálnu a dá sa dobre kombinovať snáď s čímkoľvek.

žltá farba

Žltá je veľmi výrazná farba, maximum slnečného žiarenia je práve v oblasti žltej farby, ľudské oko je na žltú farbu veľmi citlivé. Z toho dôvodu sa žltá používa pre upútanie pozornosti, ako varovanie a podobne.

Žltá symbolizuje potrebu rozvíjať sa. Je v nej nádej, túžba po radosti a rozkoši. Táto farba povzbudzuje, oslobodzuje, pôsobí veselo a otvorene, znamená oslobodzujúce uvoľnenie napätia. Je farbou radosti, dôvery, šťastia a priateľstva. Farba slnka, ktorá podporuje schopnosť sa učiť. Dáva inšpiráciu, zlepšuje pamäť a mozgovú činnosť. Prináša do života ľahkosť, výšku, voľnosť, aktivitu a komunikáciu. Je najjasnejšou teplou farbou s povzbudzujúcim a rozveselujúcim účinkom. Podporuje myslenie, povzbudzuje nervy a oživuje pamäť. Napomáha uvoľneniu, slobodnému vývoju a komunikácii pri nadväzovaní kontaktov.

Všeobecne význam žltej spájaný s ľudskou závislosťou. Človek, ktorý dúfa, ju preferuje, človek, ktorý je sklamaný, ju odmieta.

Žltú a šedú zvolilo Pantone pre ich vlastnosti a to, ako skvele sa dopĺňajú. Žltá sama o sebe je až príliš temperamentná, sivá naopak nevýrazná. Spoločne vytvárajú dokonalú rovnováhu a spájajú silu s optimizmom, čo je niečo, čo všetci momentálne potrebujeme.

swcd-tcx-color-of-the-year-2021-ultimate-gray-illuminating_1

Trochu inšpirácie pre Vás, ako môžete tento rok ladiť farby. Nechtová kozmetika má veľmi veľa možností a kreativita tu nepozná hranice. Aj v našej farebnej škále môžete nájsť niekoľko odtieňov žltej a šedej. 

baf382b193e71afd4a38b99f079f8ebf  D647m3NWkAAzrrv  nehty

Čo sa módy týka, tak tu tiež chybu neurobíte, žlto šedá kombinácia vyzerá naozaj skvele. Hlavne v letnom období to bude určite jazda.

f72bc125aac34312481147c47106337e  4a0a42d4501f2d708d8627cfccf17a95  52efa0fce1b938b95abb464e3221299d

A ak chcete ísť s farbou roka, tento rok teda s farbami roka, ruka v ruke aj doma, nebojte sa. Šedá so žltými doplnkami rovnako ako žltá so šedými doplnkami vyzerá naozaj skvele.

b45ecd8062ffc5014bf957050a9721ff     2fef768e17eea364fb7d52b96318e213

Takže dámy a páni, tejto kombinácie sa určite báť nemusíte, vyzerá to dobre :-)

 

zdroj: pinterest, google

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie