💅Letná 20% zľava na všetko nezľavnené! Zadajte kód: SUMMER20 Akcia platí do 20.6.!

FARBA ROKA 2021

Každý rok sa schádzajú odborníci z rôznych odvetví, aby si položili pár filozofických otázok. Čo najviac ovplyvní budúci rok, po čom budú ľudia túžiť a môžeme tieto veci vyjadriť farbou? Výsledkom ich práce je voľba farby roka.

Za jednu z najväčších autorít platí Pantone Color Institute, ktorá svoje farby volí už dvadsať rokov. Pred vyhlásením jej odborníci starostlivo analyzujú súčasné trendy, svetovú situáciu a spoločenské dianie, aby správne vybrali odtieň, ktorý pozitívne ovplyvní maliarstva, dizajn, módu, umenie a životný štýl.

Inštitút Pantone každoročne vyhlasuje farbu roka, teda jeden odtieň, ktorý má symbolizovať nadchádzajúcich 365 dní spoločensky a kultúrne. Pre rok 2021 vybral prekvapivo farby dve a to základná šedá (Ultimate Grey) a jasná žltá (Illuminating).

      1989_fullsizeoutput-36a2(2)    žlutá   1989_fullsizeoutput-36a2(2)  žlutá

Šedá a jasne žltá, dve nezávislé farby, ktoré zdôrazňujú, ako sa rôzne prvky spájajú, aby sa navzájom podporovali, najlepšie vyjadrujú náladu pre rok 2021. Praktické a pevné, ale zároveň hrejivé a optimistické, spojenie šedej a žltej je silné a pozitívne. Je to príbeh farieb, ktorý zapuzdruje hlbšie pocity ohľaduplnosti s prísľubom niečoho slnečného a priateľského.

Kombinácia šedej a žltej je posolstvom šťastia podporovaným odvahou, je ambiciózny a dáva nám nádej. Musíme cítiť, že všetko bude jasnejšie - to je pre ľudského ducha zásadné.

Keď ľudia hľadajú spôsoby, ako sa posilniť energiou, jasnosťou a nádejou na prekonanie pretrvávajúcej neistoty, uspokojivé a povzbudivé odtiene uspokoja našu snahu o vitalitu. lluminating je jasná a veselá žltá iskriaca živosť, hrejivý žltý odtieň naplnený solárnou energiou. Ultimate Grey je symbolom pevných a spoľahlivých prvkov, ktoré sú večné a poskytujú pevný základ. Farby okruhliakov na pláži a prírodných prvkov, ktorých zvetraný vzhľad podčiarkuje schopnosť obstáť v skúške času, Ultimate Grey ticho zaisťuje a podporuje pocity vyrovnanosti, vytrvalosti a odolnosti.

šedá farba

Farba dokonalej neutrálnosti, opatrnosti a ochoty ku kompromisom. Šedá je často vnímaná ako nudná farba, typická farba tieňov, vzniknutá zmesou svetla a temnoty je symbolom nevedomia či podvedomého konania. Je to farba potlačovania, obmedzovania, neistoty a strachu zo života. Priťahuje opatrných a málo sebaistých ľudí. Pretože znižuje sýtosť okolitých farieb, je nazývaná "upírom farieb".

Šedá je symbolom strachu a neistoty, opatrnosti, kompromisu a vnútorných prekážok. Môže oslabovať sebavedomie, odvahu, priebojnosť. Príliš šedá môže mať vplyv na emócie, berie nám energiu a guráž. Hovorí sa, že je farbou "neviditeľnosti". A práve vzhľadom k svojej "neviditeľnosti" pomáha zachovať tajomstvo. Svetlo šedá symbolizuje múdrosť. V psychológii sa jej pripisujú vlastnosti ako neutralita, sila, statočnosť alebo vytrvalosť.

Ale vďaka tomu, že nepatrí do základného farebného spektra, je považovaná za veľmi univerzálnu a dá sa dobre kombinovať snáď s čímkoľvek.

žltá farba

Žltá je veľmi výrazná farba, maximum slnečného žiarenia je práve v oblasti žltej farby, ľudské oko je na žltú farbu veľmi citlivé. Z toho dôvodu sa žltá používa pre upútanie pozornosti, ako varovanie a podobne.

Žltá symbolizuje potrebu rozvíjať sa. Je v nej nádej, túžba po radosti a rozkoši. Táto farba povzbudzuje, oslobodzuje, pôsobí veselo a otvorene, znamená oslobodzujúce uvoľnenie napätia. Je farbou radosti, dôvery, šťastia a priateľstva. Farba slnka, ktorá podporuje schopnosť sa učiť. Dáva inšpiráciu, zlepšuje pamäť a mozgovú činnosť. Prináša do života ľahkosť, výšku, voľnosť, aktivitu a komunikáciu. Je najjasnejšou teplou farbou s povzbudzujúcim a rozveselujúcim účinkom. Podporuje myslenie, povzbudzuje nervy a oživuje pamäť. Napomáha uvoľneniu, slobodnému vývoju a komunikácii pri nadväzovaní kontaktov.

Všeobecne význam žltej spájaný s ľudskou závislosťou. Človek, ktorý dúfa, ju preferuje, človek, ktorý je sklamaný, ju odmieta.

Žltú a šedú zvolilo Pantone pre ich vlastnosti a to, ako skvele sa dopĺňajú. Žltá sama o sebe je až príliš temperamentná, sivá naopak nevýrazná. Spoločne vytvárajú dokonalú rovnováhu a spájajú silu s optimizmom, čo je niečo, čo všetci momentálne potrebujeme.

swcd-tcx-color-of-the-year-2021-ultimate-gray-illuminating_1

Trochu inšpirácie pre Vás, ako môžete tento rok ladiť farby. Nechtová kozmetika má veľmi veľa možností a kreativita tu nepozná hranice. Aj v našej farebnej škále môžete nájsť niekoľko odtieňov žltej a šedej. 

baf382b193e71afd4a38b99f079f8ebf  D647m3NWkAAzrrv  nehty

Čo sa módy týka, tak tu tiež chybu neurobíte, žlto šedá kombinácia vyzerá naozaj skvele. Hlavne v letnom období to bude určite jazda.

f72bc125aac34312481147c47106337e  4a0a42d4501f2d708d8627cfccf17a95  52efa0fce1b938b95abb464e3221299d

A ak chcete ísť s farbou roka, tento rok teda s farbami roka, ruka v ruke aj doma, nebojte sa. Šedá so žltými doplnkami rovnako ako žltá so šedými doplnkami vyzerá naozaj skvele.

b45ecd8062ffc5014bf957050a9721ff     2fef768e17eea364fb7d52b96318e213

Takže dámy a páni, tejto kombinácie sa určite báť nemusíte, vyzerá to dobre :-)

 

zdroj: pinterest, google

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz. (function (w,d,s,o,f,js,fjs) { w['ecm-widget']=o;w[o] = w[o] || function () { (w[o].q = w[o].q || []).push(arguments) }; js = d.createElement(s), fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; js.id = '3-b6fcc542fb021c84fdaff536dd0a74a1'; js.dataset.a = 'eniinailssk'; js.src = f; js.async = 1; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(window, document, 'script', 'ecmwidget', 'https://d70shl7vidtft.cloudfront.net/widget.js')); POP-UP SK ObsahNastavení POLE E-mail TYP POLE E-mail NADPIS PLACEHOLDER Zadajte Váš e-mail ODSAZENÍ SHORA A ZDOLA POVINNÉ POLE První krok Po odeslání (přihlášení nového kontaktu) Po odeslání (aktualizace existujícího kontaktu) Odoberajte novinky a získajte zľavu 6 € na prvý nákup Zadajte Váš e-mail Skryté pole Zľavu môžete využiť pri nákupe nad 20 €. Vložením e-mailu súhlasíte s podmienkami ochrany osobných údajov. Použít formulář Vložte tento kód do vaší stránky