OBĽÚBENÉ SCULPTER GÉLY A GÉL LAC CERAMICY V AKCII 20%! DARČEK K NÁKUPU!

DIAGNOSTIKA NECHTA

Pri príchode do nechtového salónu by nechtová technologička mala ako prvá vykonať diagnostiku nechta. Mala by zistiť stav vašich nechtov a určiť, či je vhodné na nich aplikovať nechtovú modeláž alebo radšej najskôr začať liečbu.

Ono totiž neštandardné faktory (krehké, lámavé, slabé, poškodené, suché alebo naopak veľa sa mastiace) môžu mať vplyv na priľnavosť materiálu a nemusí všetko držať, tak ako by malo.

Diagnostika nechta

O nechty by sme sa ale mali zaujímať aj keď sa nechystáme navštíviť žiadny salón.

Čo je to necht, nechtová platnička, jeho zloženie, to všetko už sme si písali. V tomto článku sa pozrieme trochu hlbšie na problematiku, ktorú nám necht môže prezradiť.

Nechty sú zrkadlom nášho zdravia a dajú sa z nich ľahko rozpoznať choroby a problémy, ktoré nás trápia, ale aj tie, o ktorých nemusíme mať ani tušenie.

Nechty sú rohovinové platničky chrániace posledné články prstov z chrbtovej strany a tiež miestom, kde sa zobrazí zdravotný stav organizmu. Tento spôsob diagnózy používa už tisícky rokov tradičná starobylá čínska medicína.

Normálny necht je o niečo dlhší ako kratšie, je ružovo sfarbený a pri jeho koreni sa nachádza biela hmota v tvare akéhosi polmesiačika, ktorý činí jednu sedminu až osminu dĺžky nechtu. Nechty ruky rastú rýchlosťou asi jeden milimeter za týždeň, nechty nôh sú silnejšie a rastú pomalšie.

normálny necht

O vašom zdraví vypovedá vzhľad, zafarbenie i štruktúra nechtov - samozrejme pokiaľ nejde o následok nejakého mechanického poškodenia. Biele fliačiky, hrbolčeky ,alebo rozštiepené konce môžu signalizovať, že sa v tele rozvíja nejaká choroba. Nechty ukážu na choroby pečene, pľúc a srdca, spoznať sa podľa nich dá aj rakovina!


Všeobecne platí, že:

  • čím menšie a kratšie nechty, tým viac tiahne ich majiteľ k srdcovým poruchám
  • čím sú lámavejšie, tým horší je alebo bude stav kostí
  • lámavé nechty tiež napovedajú na niektorú z chorôb štítnej žľazy

Zmeny na nechtoch môžu znamenať veľa rôznych vecí, ale niekedy tiež nemusí znamenať vôbec nič. Jediným dôvodom k urýchlenému riešeniu je čierny pruh v rohovine nechtu, čo môže byť signál naozaj nebezpečného nádoru. Pokiaľ nejde o následok úrazu (tzv. Ploštice), okamžite spozornite. Tieto tmavé či priamo čierne pruhy v nechtu spôsobuje melanóm, najnebezpečnejší typ rakoviny kože.

melanom  tmavé-linky

Choroby podľa štruktúry nechtov

Tvary nechtových platničiek môžu byť buď vrodené, či byť prejavom chorôb kožných alebo aj tých celkových. Jednoznačná príčina sa však hľadá veľmi ťažko - napríklad zmena tak typická, ako je lyžičkovitý až miskovitý vzhľad nechtu, sa môže vyskytovať pri chudokrvnosti - nedostatku železa, ale môže byť aj vrodená.

lyžičkovitý tvar

Vertikálne pruhy na nechtoch sú celkom bežným javom s pribúdajúcimi rokmi. Ako starneme, premena buniek - proces, v ktorom sa vytvárajú nové kožné bunky a nahrádzajú mŕtve bunky - sa spomaľuje. To môže ovplyvniť hladkosť našich nechtov.

Všímajte si ďalšie príznaky: ako je úzkosť, úbytok hmotnosti, opuchy nôh alebo nadmerné močenie, môžu byť totiž spojené s anémiou - nedostatkom železa. Ak máte podozrenie, že nedostatok železa môže byť týmto problémom, navštívte svojho lekára, aby vykonal krvné testy.

Pozdĺžne ryhy naznačujú problém v oblasti zažívacieho systému. Drážky na palci sú časté u fajčiarov. Ak je povrch nechtov hrubý alebo hrboľatý, môže sa jednať o prvé známky psoriázy (lupienky) alebo reumatickej artritídy. Práve psoriáza zvyčajne začína na nechtoch.

čiary  hrubý necht

Čo prezradí farba nechtov?

Príliš bledé nechty sú obvykle iba znakom starnutia. Spôsobuje ju tiež zlá výživa alebo dokonca podvýživa, ktorá sa v súčasnosti opäť stáva veľmi bežným problémom. Môžu však znamenať aj niektoré vážne choroby, ako je anémia (chudokrvnosť), srdcová nedostatočnosť, cukrovka, prípadne niektoré ochorenie pečene

Ak sú nechty celkovo biele, len s tmavšími škvrnami, nechajte sa radšej vyšetriť na pečeň - presnejšie povedané na niektorý z druhov žltačky. Nerovnosti a hrbolčeky bývajú ďalšími príznakmi problémov s pečeňou.

Najobvyklejšie príčinou zažltnutiu nechtov býva mykóza (pleseň). Pri zhoršení býva zasiahnuté aj nechtové lôžko, a necht potom vyrastá poškodený - ľahko sa štiepi a láme. Podobne sa však prejavuje aj už spomínaná lupienka. V určitých prípadoch je možné počítať tiež s ochorením štítnej žľazy. Sledujte aj ďalšie príznaky: ak sú nechty nielen žlté, ale aj hrubnú, pravdepodobne sa pozeráte na akútnu infekciu nechtov. Zahusťovanie nechtovej doštičky, zdvíhanie nechtovej doštičky z nechtového lôžka a žltnutie, sú skoré príznaky plesňovej infekcie. Ak je žltnutie nechtov spôsobené plesňou, lekár vám predpíše perorálne antimykotiká ,alebo špeciálny lak na nechty či krém.

Tmavé nechty s modrastým odtieňom - ​​rovnako ako končeky prstov na všetkých končatinách - upozorňujú, že vás organizmus sa stretáva s nedostatkom kyslíka. Môže sa jednať o nepríjemná pľúcne ochorenie. Môže sa buď jednať o dôsledok ťažkej infekcie, ako je napríklad zápal pľúc, alebo ešte vážnejších pľúcnych ochorení, napríklad CHOCHP.

Biele nechty - Keď pocítite, že sú vaše nechty biele, môžete trpieť ťažkou anémiou. Tá vzniká nedostatkom železa alebo aj vnútorným krvácaním. Podľa štúdií sa ťažká anémia prejaví zvyčajne aj zhoršením kognitívnych funkcií.

Bílé-nehty

Žlté nechty - Žlté nechty môžu znamenať, že máte plesňovú infekciu, ako je zápal nechtového lôžka spôsobený kandidózou. Ak sa žlté nechty neliečia, môžu sa začať drobiť a rozpadať, rovnako tak ako nechtové lôžko. Žlté nechty môžu byť tiež jedným z príznakov ochorenia štítnej žľazy, opuchov alebo chronického kašľa.

žluté-nehty

Bledé nechty - bledé nechty môžu signalizovať, že trpíte podvýživou alebo začínajúcim chronickým srdcovým zlyhaním. Bledé môžu byť tiež z dôvodu nedostatočného prekrvenia do tejto oblasti. Tento nedostatok prekrvením môže znamenať tiež, že máte cukrovku. Podľa mnohých doktorov je včasné varovanie veľmi dôležité, pretože sa môže začať s liečbou cukrovky čo najskôr.

Bledé-nehty

Modrasté nechty - modrasté nechty sú signálom, že vaše telo nedostáva dostatok kyslíka. Modrasté nechty môžu byť tiež príznakom Raynaudovej choroby, často je spojená aj s bolesťami v oblasti prstov.

Namodralé-nehty

Krehké nechty

Krehké nechty môžu byť výsledkom častého namáčania a sušenia rúk, ale môžu tiež naznačovať nedostatok niektorých živín. Často je na vine nedostatok vitamínu A, vitamínu C alebo biotínu.

Ďalšia bežná príčina: problémy so štítnou žľazou - najmä hypotyreóza. Pomalá štítna žľaza spomaľuje Váš metabolizmus, čo potom spomaľuje aj produkciu potu. Menej potu vedie k menšej vlhkosti na koži (a nechtoch), čo môže spôsobiť suché / krehké nechty. Ak sú vaše nechty trvalo krehké, poraďte sa so svojím lekárom o testovaní na prípadné nedostatky vitamínov alebo nerovnováhy štítnej žľazy.

Horizontálne pruhy / oblúčiky

Tieto horizontálne pruhy či oblúčiky na nechtoch, sú spojené s chorobami a stavmi, ktoré náhle spomaľujú alebo zastavujú rast nechtov. Patrí tu napríklad: chemoterapia, diabetes a ochorenie obličiek.

Ďalším faktorom môže byť nedostatok zinku. Zinok je dôležitým rastovým faktorom pre bunky v tele, najmä aktívne deliace bunky. Naše nechty neustále rastú, čo vyžaduje, aby sa nechtové bunky neustále delili a vyvíjali. Ak máme nedostatok zinku, naše telo pošle všetok zinok, ktorý má, do životne dôležitých orgánov. To vedie k zlému rastu nechtov a vzniku týchto horizontálnych línií.

nehty-beau

Nafúknutá koža okolo nechta

Ak je koža v mieste, odkiaľ necht vyrastá, začervenaná a opuchnutá, jedná sa o zápal nechtového lôžka. Ten môže spôsobiť buď bežná infekcia pri poranení, alebo môže ísť o následok choroby lupus erythematosus (autoimunitné ochorenie) alebo iné choroby, pri ktorej dochádza k poškodeniu spojivových tkanív.

obrazek-text-7143-1200-max

Polmesiačik na nechte

Do-biela sfarbený polmesiačik pod našimi nechtami je citlivá a veľmi dôležitá časť našich prstov. Mali by ste preto byť na túto časť prsta opatrní a snažiť sa ju nijako nepoškodiť. V latinčine sa nazýva Lunula, čiže v preklade "malý mesiac". Je to v podstate viditeľná časť koreňa nechta.

Snažte sa vyhýbať poškodeniu tejto časti nechtu, pretože inak riskujete, že si trvale zdeformujete aj vzhľad celého nechtu.

Nechty sú veľmi často indikátory rôznych ochorení. Neberte signály vášho tela na ľahkú váhu. Nie vždy musia byť zmeny na nechtoch znakom vážneho ochorenia, ale ak ich spozorujete, je vhodné tento problém riešiť včas s odborníkom, ktorý vám určí, čo táto abnormalita znamená.

 

Alergia

Nie každá abnormalita na našich nechtoch môže znamenať chorobu. Je tiež dosť pravdepodobné, že môžeme mať alergiu na nejakú zložku obsiahnutú v produktoch, používaných na skrášlenie svojich rúk. Nie je to bežné, ale občas sa u niekoho nepríjemné ťažkosti objavia.

Alergické reakcie môžete mať z aplikácie umelých nechtov, podkladového a vrchného laku, tvrdidiel, zmäkčovadiel a tužidiel. Rozpúšťadlá môžu spôsobiť aj astmu a nie je jasný ich vplyv na tehotné ženy. Konkrétne si dávajte pozor na tieto látky: ethylmethakrylát, benzofenón, Etylkyanoakrylát, trikesylfosfát, toluén, sulfonamid formaldehydovej živice (TSFR), termoplastickou živicu a nikel.

Veľkým alergénom, ktorý obsahujú nechtové produkty je HEMA, známa tiež ako Hydroxyethylmethacrylate, 2-Hydroxyetyl ​​methacrylate.

Prejavy
Prejavom alergie je svrbenie a začervenanie postihnutého miesta. Príznaky alergie sa môžu objaviť tiež po vystavení rôznym chemikáliám (jedna môže pôsobiť alergicky v kombinácii s inou) - tomu sa hovorí krížová reaktivita. Ak sa u vás alergická reakcia vyskytne, je nutné sa nabudúce danému prípravku vyhnúť, pretože alergia je trvalá a aj po ďalšom použití bude pokožka reagovať svrbením a pálením. Alergia sa prejaví väčšinou hneď najneskôr do 24 hodín.

Ak ste uprostred modelácie a pocítite brnenie, pálenie, prsty Vám začnú opúchať alebo červenieť, okamžite prerušte modeláž a už hotové nechty odstráňte. Je úplne jedno, či ste v štúdiu, alebo doma. Neriskujte a nehrajte si na hrdinku, Vaše telo Vám múdro radí, že tento materiál jednoducho neznesie. Takže preč s ním!

 

Gélové nechty pred a po

Gélovým nechtom nejde uprieť výhody, ktoré prinášajú. Skoro až mesiac máte upravené nechty, o ktoré sa prakticky nemusíte nijako zvlášť starať. Navyše ich môžete mať vytvarované podľa svojho vkusu a pri zdobení sa tiež medze nekladú.

Pri zaobstaraní gélových nechtov Vás pilovanie prírodných nechtov neminie. Treba počítať s tým, že nechty po zložení gélových náhradiek nikdy nebudú vyzerať úplne pekne a následne im musíte venovať veľa starostlivosti, pokiaľ chcete prejsť späť na svoje prírodné.

Chytenie plesne je málo pravdepodobné, ale radšej sa napriek tomu vyhnite pochybne vyzerajúcim podnikom. Tieto pochybné podniky môžu tiež pracovať s nie práve kvalitnými materiálmi a tie nám môžu nechty úplne poškodiť a ich náprava a návrat ku kvalitným prírodným nechtom je zdĺhavá.

Ono aj v kvalitných salónoch s kvalitnými produktami viac či menej k narušeniu nechtu dôjde. Ak sa rozhodneme dať dole umelé nechty, starostlivosť o tie prírodné bude chcieť veľkú trpezlivosť.

 

Naša spoločnosť ponúka výrobky, s ktorými budete krásna, ktoré vaše nechty nezničia, nezaťažia organizmus a naopak vyživia a podporia rast. Navyše chystáme pre vás nový CARE koncept, ktorý bude zameraný predovšetkým na nechty, kožtičku a ruky.

 

Zdroj: dr-rudolf-zemek.cz, zena.aktualne.cz, alternativnimagazin.cz, dermatologievpraxi.cz  aj.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.